The Judges

Meet the 2018 Small Business BC Awards judging panel, a diverse group of local business professionals:

Best Apprentice Training

Rod Bianchini,  Industry Training Authority (ITA BC)
Andrew George, Industry Training Authority (ITA BC)
Amelia Chan, Higher Options Consulting
Les Szabo, Manufacturing Safety Alliance of BC
Amy Elgie, Small Business BC

Best Community Impact

Carrie Smith-Jones, Vancity
Andrea Welling, YMCA
Rita Kim, Partners for Growth
Linda Rubuliak, Linda Rubuliak Cultural Training and Consulting
Roop Johal, Small Business BC

Best Company

Neal Cranna, Sage
Paul Savage, Pacific M&A and Business Brokers Ltd.
Cary Frank, KPMG
Candace Nancke, Loren Nancke & Company
Joshua Ludgate, Small Business BC

Best Concept

Jonathan Young, Rogers Communications
Arthur Klein, Pacific M&A and Business Brokers Ltd.
Hussein Hallak, Launch Academy
Laura Aveledo, Small Business BC
Josh Haywood, Small Business BC

Best Employer

Mike Gaba, TruShield Insurance
Christian Codrington, Industry Training Authority (ITA BC)
Helen Chandler, WorkSafe BC
Kelly Aslanowicz, CPHR BC & Yukon
Meredith Holmes, Small Business BC

Best Immigrant Entrepreneur

Alpana Sharma, WEC
Cecilia Mkondiwa, WEC
Daisy Quon, Immigrant Employment Council of BC
Manu Nellutla, Manufacturing Safety Alliance of BC
Mary Tecson, ISS of BC
Shirley Hui, Small Business BC

Best Innovation

Steve Jones, Western Economic Development Canada
Colin How, BCIC
Renata King, Northern Development Initiative Trust
Jacqueline Gustafson, KPMG
Dylan Hrycyshen, Small Business BC

Best International Trade

Reginaldo Canuto, UPS Canada
Andrew Dilts, MLT Law
Allison Boulton, Export Navigator
Leslye Sanguino, Avigilon
Belinda Mui, Small Business BC

Best Marketer

Andrea Niosi, KPU
Mhairi Petrovic, Out-smarts.com
Kevin McLeod, Yardstick Services Inc.
Ami Sanyal, The Uncommoners Club
Darren Dunne, Small Business BC

We thank the judges for volunteering their time for the Small Business BC Awards and look forward to their deliberations. Let the pitching commence!